Sports events

A state-of-the-art LED display for a sports arena or a fanzone? A light show or an opening ceremony of a sporting event? We can provide all of that thanks to our visual display technologies, lights and sound systems you might be familiar with from NHL broadcasts.
We supply our leading technologies not only to local sporting events, but also to international events held in the Czech Republic as well as abroad.

Solution specifics

We can engage the audience at your events to share photos and videos from the event on social media. The only thing they need is a mobile phone and they can become part of the programme. Together with a unique entertainment programme for fans we can also prepare tailor-made presentations of your partners.
Technické zabezpečení
Pomoc sponzorům s vizualizací
Zapojení diváků
Služba YVENT#tag

Technické zabezpečení

Jako jediní v Česku máme vedle velkého množství LED technologií i unikátní projekční šály, které jsme využili například při florbalovém Superfinále v O2 areně.

Pomoc sponzorům s vizualizací

Mobilní LED technologie
Mobilní zobrazovací vozíky mají velmi snadnou instalaci. Postavíme vám je do 30 minut, a to doslova kdekoliv, protože díky elektro agregátu nepotřebují přívod elektřiny. Vozíky nejsou náročné na prostor, navíc jsou samo stojné a není potřeba kotvení.

LED kontejner
Obří obrazovku 8 x 5 metrů vám kamkoliv dovezeme, rozložíme a do 30 minut můžeme vysílat. Kontejner navíc dokážeme obrandovat podle vašeho přání. Skvělá volba pro sportovní přenosy nebo městské slavnosti a události.

Zapojení diváků

Pomůžeme vám s nastavením soutěží a hrami, interaktivními stánky a zapojením diváků nejen k zápasu či utkání ale i mimo něj. K tomu využijeme technologie a režii akce, která podpoří celý zážitek a show.

Služba YVENT#tag

Zapojte lidi a nechte je tvořit obsah vaší akce. Fotky nebo „posty“ dokážeme posbírat, profiltrovat a v reálném čase zobrazit „live” na velkoplošných obrazovkách přímo během sportovního utkání, konference nebo koncertu. Díky aplikaci YVENT#tag zvýšíte aktivitu vašich fanoušků na sociálních sítích a o vaší akci se tak dozví mnohem více lidí. Po akci vám dodáme statistiku využití včetně zásahu na sociálních sítích.

Get inspired

Company events

We enjoy our role in preparing the event, drafting the script, participating in the stage design and event programming. Starting from digital invitations, through on-site registration to content and entertainment production and all necessary technologies. We call this turn-key events. Our solutions will engage and entertain people, making the event an impressive and positive experience for them.

More information
Festivals and other fun events

We organize broadcasts from festival concerts. Our focus is on the best possible visual and audio experience. We specialize in video and LED display technologies. We also closely cooperate with directors on drafting a script.

More information
Congresses and conferences

We suggest and control AV technologies. We are very much involved in the event content by using our own project managers.

More information
Public and state conventions

We take state-level events seriously not only with respect to the quality of all supplied technologies and skilled technical personnel, but also with respect to maximum use of modern communication devices ensuring smooth and efficient communication.

More information

Company

Name (required)

Email address (required)

Subject

Your message (required)